• Log in here | Username: | Password: Need to Create an account? Did you Forget your password?
  • 2016 Spring Awards For Travel and Box Team Players

    At Burning River we like to recognize our players for their accomplishments on the field and off. Numerous of our players were voted to All-America, All Ohio, and All Region teams. Their hard work and talented play was acknowledged by coaches around the state, earning them a spot on these teams.

    During the past 3 years our players received the following awards:

    • 7 Ohio Position Player Of The Year - ( Attack, 2 Midfield, LSM, Defense, 2 Goalie)
    • 3 MVP State Championship Game - (2 Offensive and Defensive)
    • 50 All Ohio - in 2016 - 7 (1st Team), 6 (2nd Team), 2 players (HM)
    • 19 of 30 All Americans
    • 8 Academic All Americans
    • 3 Northern Ohio Player of the Year
    • 146 All Region - in 2016 - 32 (1st Team), 11 (2nd Team), 8 (HM)
    • 73 Captains

    We want to congratulate the following players on their awards for the 2016 lacrosse season.



    Under Armour Midwest Team - TBD

    • Anthony Ameo FOGO St. Ignatius 2018

    • Matt McCuskey Midfield Hawken School 2019

    • Will Talbott-Shere Midfield Shaker 2017




    Ohio Position Player Of The Year

    • Division 2 LSM
      Trey Bialowas LSM Westlake 2017

    • Division 1 Defense
      Alex Maruna D St. Ignatius 2016



    Academic All American - TBD

    • Pierce Fricke Midfield Chagrin Falls 2017

    • Mitch Gilley Midfield CVCA 2016

    • Logan Lair Midfield Hawken School 2016



    All American

    • Crew  Cintron Attack St. Ignatius 2016

    • Alex Hornung Attack St. Ignatius 2016

    • Jackson Markley Goalie Chagrin Falls 2016

    • Alex Maruna Defense St. Ignatius 2016

    • Will Talbott-Shere Attack Shaker Heights 2016




    All Ohio

    • First Team (7 Players)

      Trey Bialowas LSM Westlake 2017
      Carter Blossey Goalie St. Ignatius 2017
      Alex  Dvorak Defense Westlake 2016
      Cam Hawkins Defense Shaker 2016
      Alex Hornung Attack St. Ignatius
      2016
      Alex  Maruna Defense St. Ignatius 2016
      Jackson Markley Goalie Chagrin Falls 2016

    • Second Team (6 Players)

      Clay Brady Midfield Shaker 2016
      Daniel  Candow Attack Olmsted Falls 2018
      Crew Cintron Attack St. Ignatius
      2016
      Mitch Gilley Midfield CVCA 2017
      Jack Green Defense Hawken 2016
      Logan Lair Midfield Hawken 2016

    • Third Team (2 Players)

      Matt Brown Defense Solon 2017
      Will Talbott-Shere Attack Shaker 2017




    Northern Ohio Player of the Year

    • Division 2 
      Jackson Markley Goalie Chagrin Falls 2016




    All Midwest Tournament

    • 1st Team ( 3 Players)  

      Anthony Ameo FOGO St. Ignatius 2018
      Crew Cintron Attack St. Ignatius 2016
      Alex Maruna Defense St. Ignatius 2016

    • 2nd Team / Honorable Mention (2 Players)                                                              

      Carter Blossey Goalie St. Ignatius
      2017
      Alex Hornung Attack St. Ignatius
      2016

    All Region (Northeast Ohio or Northwest Ohio)

    • 1st Team (32 Players)

      Anthony Ameo FOGO St. Ignatius 2018
      Gil Barksdale Attack Solon 2016
      Trey Bialowas LSM Westlake 2017
      Carter Blossey Goalie St. Ignatius 2017
      Clay Brady Midfield Shaker 2016
      Matt Brown Defense Solon 2017
      Nate  Brunner FOGO Mentor 2016
      Daniel  Candow Attack Olmsted Falls 2018
      Crew Cintron Attack St. Ignatius 2016
      Charlie Costin Defense Jackson 2016
      Noah Desousa Attack CVCA 2017
      Noah Deucher Defense Kent-Roosevelt 2017
      Alex  Dvorak Defense Westlake 2016
      Pierce Fricke Defense Chagrin Falls 2017
      Mitch Gilley Midfield CVCA 2017
      Jack Green Defense Hawken 2016
      Max Hasselman (2016) Midfield Shaker 2017
      Cam Hawkins Defense Shaker 2016
      Alex  Hornung Attack St. Ignatius 2016
      Zack Kasson Midfield Revere 2018
      Adam Kelly Goalie Jackson 2019
      Logan Lair Midfield Hawken 2016
      Michael  Malloy Midfield Rocky River 2017
      Jackson Markley Goalie Chagrin Falls 2016
      Cam Marous Attack Brecksville 2016
      Alex  Maruna Defense St. Ignatius 2016
      Mark McGinley Attack Chagrin Falls 2017
      Jeffery Szozda Midfield St. John Jesuit 2017
      Whit Stopak Attack Hoover 2018
      Will Talbott-Shere Attack Shaker 2017
      John  Thomas Midfield Jackson 2018
      Alex  Unruh Midfield Westlake 2016

    • 2nd Team (11 Players)  

      Alex  Baker Midfield Chagrin Falls 2016
      Henry Beoschenstein Defense University School 2016
      Sam Esterle Midfield Hoover 2016
      Adam Fife Midfield Westlake 2016
      Joe Guay Midfield Westlake 2016
      Jack Harper (BOX) Attack Brecksville 2016
      Luc Jambon Midfield Hudson 2016
      Dan Kamar (2016) Defense Northview 2017
      Connor Orzen Defense Chagrin Falls 2017
      Peter Parras Goalie Shaker 2017
      Daniel  Saxson Defense Hudson 2018

    • Honorable Mention (8 Players)     
                                                               

      Nathan  Criss Attack Southview 2017
      Ricky Borch (2016) Defense Shaker 2017
      Chris Eifert Attack Bay Village 2018
      David Ellenberger Attack Jackson 2016
      Joseph Goebel (BOX) Midfield Revere 2016
      Hunter Jenkins Attack Solon 2016
      Brendan Oakes (2016) Midfield Kenston 2018
      Sam Turk Goalie Medina 2017

     



    All Greater Cleveland Conference

    • Player of the Year

      Will Talbott-Shere Attack Shaker 2017

    • 1st Team ( 3 Players)  

      Gil Barksdale Attack Solon 2016
      Nate Brunner Midfield Mentor 2016
      Clay Brady Midfield Shaker 2016
      Ryan Cole Midfield Medina 2017
      Max Hasselman Midfield Shaker 2017
      Cam Hawkins Defense Shaker 2016
      Hunter Jenkins Attack Solon 2016
      Will Talbott-Shere Attack Shaker 2017
      Sam Turk Goalie Medina 2017

    • 2nd Team / Honorable Mention (2 Players)                                                              

      Ricky  Borch Defense Shaker 2017
      Perry  McLaughlin Midfield Strongsville 2017
      Peter Parras Goalie Shaker 2017



    Captains (High School Varisty Programs Only)

    We would like to congratulate all of the BR travel team players who were elected captain of their Varsity High School teams. At Burning River, we are proud to recognize our players who work hard and strive to better themselves on the field and off. The exemplary leadership displayed by these young men was noticed by their coaches and peers and made them ideal prospects to fill the role of captain. We extend our congratulations to these 25 players and wish them luck with their seasons. (Complete list PDF)

    • 2016 (18 players)

      • Gil Barksdale (Solon)
      • Clady Brady (Shaker)
      • Henry Boeschenstein (University School)
      • Nate Brunner (Mentor)
      • Crew Cintron  (St. Ignatius)
      • Charlie Costin  (Jackson)
      • Alex Dvorak (Westlake)
      • David Ellenberger (Jackson)
      • Adam Fife (Westlake)
      • Joe Guay (Westlake)
      • Pierce Fricke (Chagrin Falls)
      • Cameron Hawkins (Shaker)
      • Luc Jambon (Hudson)
      • Hunter Jenkins (Solon)
      • Jackson Markley - Chagrin Falls
      • Cameron Marous (Brecksville)
      • Alex Maruna  (St. Ignatius)
      • Alex Unruh (Westlake)

    • 2017/18 (7 players)
      • Carter Blossey (St. Ignatius)
      • Trey Bialowas (Westlake)
      • Jalen Brown (Solon)
      • Matt Brown (Solon)
      • Nathan Criss (Sylvania Southview
      • Mitch Gilley (CVCA)
      • Will Talbott Shere (Shaker)

    Our Sponsors

    Our Partners

    Site Powered By:

    Privacy Policy | Sitemap

    © 2005-2017 Burning River Lacrosse and Total Sports Advantage, LLC.
    All Rights Reserved.